موتور جستجو و انواع ان

موتور-جستجو-و-انواع-ان

موتور جستجو و انواع ان

جستجوگر (در انگلیسی search engine) اگر شما میخاهید در یک محیط بسته یا لوکال سرچ کنید و این سرچ از اطلاعات موجود در یک دیتابیس ویا در یک فایل اکسل به دنبال ان هستید اما ما منظورمان سرچ در بستر اینترت هستد که در ان وب سایت های هستند که در انها فایلها و اسناد وب جهانی، گروه های تحلیلی، ورزشی سیاسی و آرشیوهای FTP جستجو می کند.
خوب شما موقعی که اطلاعاتی در سایت بارگزاری میکنید بسته به نوع معماری سایت شما و برنامه نویسی ان به مخاطب خود این امکان را میدهید که محتوای مورد نیاز خود را در سایت شما جستجو کند مثلا شما برای اشخاصی میخواهید خدمات طراحی سایت در استان اصفهان را انجام دهید مشتری شما چگونه میتواند شما را در بستر اینترنت پیدا کند .1- با استفاده از موتورهای جستجوی مختلف اگر شما خاهن مورد یک هستید باید سئو سایت خود در اصفهان را بهبود ببخشید 2-راه دیگر این است که مشتری مستقیم ادرس سایت شما را در مرور گر سرچ کرده تا به هدف خود برسد .
ورود موتورهای جستجو
در هنگام ورود اینترت و شیر اطلاعات در میان یک دیگر زیاد پبشرفته نبود و تنها اده ای خاص توانایی استفاده از ان را داشتن مانند مراکز تخقیقات انسیتوها و یا مراکز پژوهشی بیشتر مردم اطلاعات خود را از طریق کاتالوگ و یا pdf ها جستجو میکردند البته در ان زمان کسی فکر هم نمیکرد که اینده از ان موتورهای جستجو شود مثل الان که جزء لاین فک بسیاری از شرکت ها ، کارخانجات ، و عموم مردم میشود
فهرست های directory سایت از اولین متد هایی بودند که به منظور راحت کردن دسترسی به منابع اطلاعاتی در شبکه استفاده شدند. اتصال به این منابع بر اساس موضوع گروه بندی شده بود.Yahoo اولین پروژه از این دست بود مکه در اوایل سال 1994 افتتاح شد.هنگامی که تعداد سایت های موجود در فهرست های yahoo به طور غیر قابل توقفی افزایش یافت سازندگان yahoo فهرست راهنما را دارای قابلیت جستجو کردند.البته در شکل اصلی خود آن یک موتور جستجوگر نیود زیرا جستجو تنها در همان منابعی که درفهرست لیست شده بودند محدود می شد.جستجوگر به طور فعالانه منابع را پیمایش نمی کرد م مفهوم SEO هنوز وجود نداشت.
چنین فهرست هایی در گذشته به شکل وسیع استفاده می شدند اما در حال حاطر انهامحبوبیت خود را به میزان زیادی از دست داده اند.حتی فهرست های راهنمای مدرن با تعداد زیادی از منابع تنها اطلاعات کسر کوچکی از اینترنت را در اختیار شما قرار می دهند. به عنوان مثال بزرگترین فهرست راهنما در حال حاظر DMOZ یا (open directory project) است که اطلاعات مربوط به حدود پنج میلیون منبع را شامل می شود.این مقدار را با میزان اطلاعات موجود در پایگاه موتور جستجوگر گوگل مقایسه کنید: بی از هست میلیون سند.
پروژه webcrawler در سال 1994 شروع شد و اولین موتور جستجوی کامل بود.موتور های جستجوگر Lycos و Alta vista در سال 1995 پدیدار شدند. و برای سالهای متمادی Alta vista نقش عمده ای در این زمینه بازی کرد.در سال 1997 Sergey و Larry page ، Google را به عنوان یک پروژه تحقیقاتی در دانشگاه standford ساختند.Google در حال حاظر محبوب ترین موتور جستجوی جهان است.
در حال حاظر سه موتور جستجوی Goole ، Yahoo ، youtube، از موتورهای جستجوی قوی هستند البته برترین ان گوگل است و اکثر مردم دنیا نیز از هیمن موتور جستجو استفاده میکنند هر یک از این موتور های جستجو پایگاه داده الگوریتم مخصوصی به خود دارد. مثلا موتور گوگل از تکنیک رنک برین ، مرغ مگس خار ، پاندا و کبوتر گوگل استفاده میکنند و هر یک برای بهبودبهتر کردن نتایج جستجو میباشد تعداد زیادی از موتور های جستجوگر دیگر از نتایج این موتورهای جستجوگر استفاده می کنند و تمامی فنون و نظریات SEO در مورد آنها هم کاربرد دارد. به عنوان مثال موتور های جستجو search.aol.com از پایگاه داده Goole استفاده می کند در حالی که Alta vista و Lycos و Alltheweb همگی از بانک اطلاعاتی Yahoo استفاده می کنند.

رتبه موتور های جستجوگر در سال 2018

من توصیه میکنم برای پیدا کردن محتوا خود از گوگل و پیدا کردن ویدیو از یوتوب و اپارات استفاده کنید و به دلیل فیلتر بودن یوتیوب بهتر از اپارات استفاده کنید

مکانیزم موتورهای جستجو به صورت کلی
وقتی شما از موتور گوگل بینگ یا یوتیوب استفاده میکنید پر واضح است که نتایج بدست امده کاملا متفاوت است مثلا Crawler گوگل اینها رباتهایی هستند که به سایت شما وارد میشود و اگر شما لینک داخلی و یا خارجی درست کرده اید را برسی کرده و در اصطلاح ان را ایندکس میکنند حالا وقتی شما قسمتی از محتوای خود را در گوگل سرچ میکنید اگر این محتوا کپی پیست از سایت های دیگر نباشد شما میتوانید مطلب خود را ببینید. اینکه شما ردر چه رتبه بندی قرار میگیرید را Results Engine گویند گوگل طبق هوش مصنوعی خود شما را در رده بندی مختلف نشان میدهد هوش مصنوعی منظورم همان تکنولوزی پنگون ، کبوتر و غیره که به ان اشاره کردیم.
دیگر ابزار ها که موتور جستجو
با استفاده از دیتابیس : دیتا بیس در واقع محل قرار گیری ان در هاست میباشد با همان فضای میزبانی
Spider : که فقط کدهای html که با ان محتوا تولید میشود
امروزه موتورهای جستجو گوگل محتوایت داخل عکس ویدیو حتی به زبان فارسی را نیز درک میکند به طوری که گفته میشود در سالهای 2022 بیشتر این محتوایت ببه سمت محتوای تصویری پیش خواهد رفت

اشتراک این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *