مقالات

Data-Source-Control

Data Source Control

از مباحث ديگر در زمينه ی DataBinding مبحث کنترل ھای منبع داده ای است.شما تا حالا شيوه ھای مختلف مديريت وب سایت و کنترل داده ھا را آموختيد.در نسخه ی Asp.Net  چند کنترل جديد قرار داده شده که به وسيله ی آنھا می توان به منبع داده وصل شد و اصلا آن را مديريت کرد بدون ھيچ گونه کدنويسی که مھم ترين آن ھا به شرح زير میباشد:

SiteMapDataSource:

به شما امکان پيمايش نقشه ی سايت را می دھد.نقشه ی سايت يک فايل با پسوند sitemap که نقش مهمی در سئو سایت دارد است که در بخش WebSite Navigation به آن اشاره می شود  میباشد.اين کنترل ھا ھيچ نقش فيزيکی در صفحه ی شما نخواھند داشت و اگر برنامه ی خود را اجرا کنيد انھا را نميبينيد.ولی در نمای Design شما آنھا را ميبينيد تا بتوانيد به صورت Visual با آن ھا کار کنيد. وقتی سایت مپ را ایجاد میکنیم برای تمامی صفحات مثلا طراحی سایت در اصفهان اعمال میشود ولی اگر بخواھيد در نمای Design ھم ديده نشوند از منوی View گزينه ی Non Visual Controls را انتخاب کنيد.مراحلی که در زير ميبينيد Life Cycle يک صفحه ی Asp.Net است.

در مرحله ی اول صفحه ايجاد می شود.در مرحله ی 2 شروع چرخه ی حيات صفحه و آماده سازی آن و رويداد Page.Init می باشد.سپس تمام رخداد ھای مشخص شده ی مربوط به کنترل ھا ايجاد می گردند.سپس در مرحله ی ٤ ھمه ی کنترل ھای منبع داده ای به روز رسانی ھای مربوطه را انجام می دھند.در مرحله ی 5 پيش رندر صفحه رخ می دھد يعنی اين مرحله قبل از آماده سازی نھايی صفحه صورت می گيرد.سپس کنترل ھای منبع داده ای پرس و جو ھای مربوطه شامل Insert کردن و ا ارتباط بين جداول را انجام داده و صفحه آماده ی نمايش می شود.

SqlDataSource:

به شما امکان کار کردن با ھر پايگاه داده مبتنی بر Sql مثل Oracle و Sql Server  را می دھد. در ادامه در باره ی اين کنترل و طرز استفاده ی آن توضيح داده می شود.

ObjectDataSource

به ما امکان کار کردن با کلاس ھای سفارشی را می دھد به اين صورت که شما يک کلاس با توابع و اتصالات مختلف به DataBase مختلف ايجاد می کنيد وسپس با اين کنترل به اجزای آن کلاس دسترسی داريد.در ادامه در باره ی اين کنترل و طرز استفاده ی آن توضيح داده می شود.

XmlDataSource:

به شما امکان کار با DataBase ھای  Xml رامی دھد.که در بخش Xml به آن اشاره می کنيم.

 

 

اشتراک این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *