مقالات

Source control

سورس کنترل چیست؟ چرا باید از آن استفاده کنیم؟

یک ویژگی مهم مهندس نرم افزار خوب استفاده ار سورس کنترل است حالا سورس کنترلر چی هست و چرا باید ازش استفاده کنیم در این پست بهش میپردازیم.

توی فرایند تولید نرم افزار یا طراحی وب ، بازی سازی و غیره یکی از مهم ترین چیزها سورسس کدی هست که دارین تولیدش میکنید.برای همین نگهداری از ان بسیار مهم است. متاسفانه ثابت شده اگر از همان قدم اول هیچ فکری راجب نگهداری از سورس کد نکنید در اینده اتفاقات بدی برای شما خواهد افتاد برای همین بدون سورس کنترل دست به چیزی نزنید. مثلا فرض کنید کدها تون دست کاری کردید و بعد فهمیدید اشتباه بود حالا میخواهید برش گردونید ولی اصلا بک اپ ندارید. یا در یک پروژه 2 یا 50 نفره میخواهید بعد از چد هفته کدها را با هم ادقام کنید و بعد متوجه میشید که کد درست کار نمیکنه و میخواهید بفهمید کد مال کدوم بچهای گروه بوده  و شما هم بک اپ ندارید . خوب این دو مورد و موردهای خفیف تر نیز هستند که هر کدام در می تونن در حد فاجعه چرنبیل باشند !!!!!!

حالا سورس کنترل به شما کمک میکنه که در تولید کارها دیگر فاجعه به بار نیارید. به شما کمک میکنه که تک تک کدهای شما رو جدا کنه ، به شما کمک میکند وقتی چند نفر در یک دیتا بس کار میکنند میگه که  کی ، کجا و کی این خط کد نوشته  و بعد به شما این اجزاره رو میده که به راحتی به زمان عقب برگردید و کد رو اصلاح کنید  بدون اینکه تاثیری در کدهای دیگرتون داشت باشه ، حتی  کدهایی که در قسمتی از پروژه نوشته اید از گذشته به  اینده انتقال دهید ، یا هنگامی چند نفر هستید و دارید روی یکی از قسمتهای وب سایت دارید کار میکنید حالا هر کی کد خودشو میاره و اینها با هم دیگر ادقام میشوند بدون انکه اشکالی پیش بیاد.

ما چند نوع سورس کنترل داریم ؟

distributed و Contral

contral  یعنی متمرکز یعنی وقتی شما دارین روی یک پروژه کار میکنید کد شما در یک سرور یا کامپیوتر قرار دارد حالا چه شما بخواهید کدتون رو با دیگران به اشتراک بزارید و یا بخواهید کد کسی دیگه ای وردارید به یک کامپیوتر یا سرور مراجعه میکنید.   نمونه معروف ان TFVC-TFS  می باشد.

Distributed  یعنی غیر متمرکز : یعنی کل افراد تیم  بک اند کار ، فرونت کار ، سئو کار ، همه تمامی سور کد رو در اختیار دارن و میتونن تغییرات بدن و با دیگران به اشتراک بزارن و نتیجه رو مشاهده کنند . و یا تغییرات رو در کامپیوتر خودشون مشاهده کنند. خوب در این روش باید از یک قانونی باید پیروری کنید که در طول زمان به مشکل نخورید. یک نمونه معروف ان GIT  هست.

اشتراک این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *