مقالات

جاوا اسکریپت چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد

جاوا اسکریپت چیست؟

که زبان  client-side هستند و سمت کار بر انجام میشوند برعکس زبان های مثل php  که server-side  هستند و سمت سرور انجام میشوند. پس برای اجرای کدهای جاوا اسکریپت ما نیاز به یک مرورگر داریم و این کدها در سمت مرورگر کامپیوتر کاربر اجرا خواهد شد. در این بین زبانی نیز وجود دارید به نام ajax  که بسیار جالب بخشی از کدها در سمت سرور و بخشی دیگر در سمت کاربر قابل مشاهده است که بعد به این زبان خواهیم پرداخت.

پیشنیاز های  یادگیری جاوا اسکریپت

اشنایی با زبان نشانه گزاری html  و css  نیاز دارید . جاوا اسکریپت با انجام تغییرات بر روی تگ های html  و ویژگی css  کار خودشو انجام میدهد تا پویایی لازم را به صفحات وب سایت اعمال کند.

 

نحوه عملکر کد های javascript

1-ابتدا ادرس در مرور گر نوشته خواهد شد پس یک در خواست ما میفرستیم

2- در خواست ما وارد قسمت apache  میرود که در واقع این همان سرور است یا کامپیوتر با ویژگی های مختلف از لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری ، روی سرور یک سری نرم افزار نصب میکنند که بهش میگن وب سرور که وظیفه ان مدیرت سرور است . حالا که درخواست گرفت مثلا یه کدی را اجرا میکنه مثلا hello.php  ، این کد به واحد process php  هدایت میشود و کار پردازش انجام میشود حالا ممکنه این کد قسمت دیتابیس هم درگیر خودش بکنه یا نکنه

3-در نهایت بعد از پردازش نتیجه ان به صورت کدهای مختلف javascript, css, html  … و غیره به کاربر بر میگرداند.و در مرورگر خود کاربر اجرا میشود.

تاریخچه

در سال 1395 توسط برندن ایچ از شرکت نت اسکیپ درست شد. که ههدف اصلیش اعتبار سنجی سمت کلاینت بود (که درخواستهایی که کاربر میدهد و در مرورگر اجرا میشود ما صحت ورود اطلاعات رو بسنجیم.) مثلا موقعی که کاربر فرم ثبت نامی را در سایت پر میکنه اشتباهان به جای شماره تلفن ایمل وارد نکنه و اگه وارد کرد پیغام خطا بهش بده. سالهای بعد شرکت ماکروسافت تصمیم گرفت که در مرور گر خودش از این زبان استفاه کنه

که اتفاقی که افتاد بروز یک سری ناسازگاری بود یعنی کدها در این مرور گر درست کار نمیکرد چون شرکت سازنده برای مرور گر خودش این زبان را درست کرده بود. خلاصه که بعد یک سازمانی به نام ECMA INTERNATIONAL  امد و گفت که من هسته کدهای استاندارد برای این زبان درست میکنم در نهایت اولین نسخه در سال 1997 تولید شد به نام ECMA-SCRIPT. امروزه مرورگرهای معروف همگی از این زبان پشتیبانی میکنند.

ویژگی های جاوا اسکریپت

توانایی ان محدود به سمت کاربر خواهد بود که دلایل ان در بالا توضیح داده شد.

این زبان بسیار سبک و قدرت مند و انعطاف پذیر است  و بسیار کاربرد دارد شاید محبوب ترین زبان در گذشته و مخصوصا در اینده این زبان است اکثر برنامه نویسان دنیا با این زبان کار کرده اند.

این زبان زبان شی گرای است که از قبل تعریفی برای اشیاع تعریف کرده ، به این معنی که خود کاربر نمیتواند کلاس جدیدی برای اشیاع تعریف کند. در نهایت روشهایی وجود دارد که شما میتونید به روشهای شیع گرایی کد نویسی کنید. در اینده به شما خواهم گفت کلاس و شیع چی هستند.

این زبان یک زبان مفسری است . یعنی اگر شما 10 خط کد دارید باید خط به خط توسط مفسر تبدیل به فایلی شود و ان فایل به CPU انتقال داده شود .

استفاده این زبان در بین کدهای HTML  قابل استفاده میباشند.

قدرت بالا در تغییر عناصر و تگهای صفحات وب  با مدل DOM  ( یعنی تگهای HTML  رو به عنوان یک شیع در احتیار داشته باشیم و هر جور که دوست داشتید ان را تغییر دهید.)

کاتب خانه های محبوبی همچون جی کوئری و یا ری اکت ، ویو در اختبار دارد.

و به صورت خلاصه با javascript میتوان متحرک سازی عناصر صفحه ، ایجاد رویداد، تعامل با AJAX  ، استفاده از کتابخانه های ان امکان پذیر خواهد بود.

اشتراک این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *