مقالات

طراحی سایت با دریم ویور |بررسی مسيرها(قسمت10)

در این قسمت از اموزش طراحی سایت با Dreamweaver به چگونگی مسیر دادن در وب سایت میپردازیم .

بررسی مسيرهای مطلق و نسبی در وب سایت 

زمانی که می خواهيددر صفحه ای پيوندی را ا يجاد کنيد، قبل از هر چيز بايد مسیر آن صفحه را مشخص کنيد. به طور کلی دو
نوع مسير وجود دارد؛ مسيرهای مطلق و مسيرهای نسبی که در ز ير به کاربرد آن اشاره کنيد. مسيرهای مطلق همانند نشانی است که در آن شهر و ميدان در خيابان و کوچه و پلاک را مشخص کنيد.

اما در مسير نسبی، نشانی را از محل جاری می باشد مثلا وقتی  می گوييم به کوچه نادر پلاک 12 می دانيم که کوچه نادر در همين محله است و نيازی به دادن نام شهر و ميدان نيست.

مسيرهای مطلق به طور معمول برای برقراری ارتباط با  وب سايتهای ديگر مورد استفاده قرار می گيرند به طوری که در آن مسير کامل دسترسی به سا يت مورد نظر مشخص می شود . به عنوان مثال https://www.alloweb.ir  يک مس ير مطلق می باشد . اما در مقابل مسيرهای نسبی برا ی برقرار ی ا رتباط ميان صفحات مختلف يک  وب سايت مورد استفاده قرار می گيرند.

به عنوان مثال اگر بخواهيد از صفحه ای که در پوشه ای به نام Product قرار دارد پيوندی به صفحه alloweb.Html که در پوشه News قرار دارد، برقرار کنيد (دقت کني د که هر دو پوشه  Product و News در کنار يکديگر در شاخه اصلی سايت و يا هر پوشه ديگری قرار گرفته اند) ، مسير نسبی پیوند به صورت ز ير خواهد بود : ../news/alloweb.ir/..

علامت /.. بيان گر ا ين مطلب می باشد که مرورگر بايد برای يافتن فا يل مورد نظر يک شاخه به بيرون برود (حرکت به سمت دايرکتوری والد ) سپس وارد پوشه News شده و در آنجا فايل alloweb.ir  را يافته و اجرا کند.

نکته: اگر فايلی را که می خواهيد به آن مرتبط شويد در کنار فايل اصلی قرار دارد (به بيان ديگر هر دو فايل در يک پوشه قرار دارنند )،

ديگر نيازی به وارد کردن آدرس اضافی نمیباشد و تنها کافی است نام فايل را مشخص کنيد . به عنوان مثال اگر بخواهيد از فايل alloweb.ir.html به فايل alloweb.html پيوندی ايجاد کنيد (هر دو در پوشه news Scientificnews.html پيوندی ايجاد کنيد (هر دو در پوشه news  قرار دارند) آدرس نسبی به صورت زير خواهد بود:  alloweb.html

در اموزش بعدی طراحی وب سایت یه نحوه پيوند دو صفحه وب به يکديگر میپردازیم.

اشتراک این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *