مقالات

طراحی وب سایت دارویی با پتانسیل پوشش گیاهی منطقه چهار محال

طراحی سایت گیاهان دارویی با پتانسیل پوشش گیاهی چهارمحال

یکی از پتانسیل های طراحی وب سایت شهرکرد را  میتوان وجود پوشش گیاهی منطقه دانست. وجود گیاهان متنوع با خواص دارایی .شاید برخی از این گیاهان در کوهها و دشتهایی کمتر دیگران دیده باشنداما پراکندگی گونه های گیاهی در منطقه سردسیر به طور تقریبا یکسان است .

عمده این گیاهان ارزشمند ومفید ودارووی هستندمانند قارچ /کرفیس/ چویل / تره کوهی / ریورس و غیره … ریشه گیاه اب اندول یرونه و یا پیرانه نام دارند و به شکل سیب زمینی هستند که جنبه دارووی دارند. وبه عنوان خراک از ان بهره میبرند. نام علمی این گیاه شوربختانه به دست نیامده. اما میتوان گفت که از خوانواده کرفس میباشد. ریشه ی این گیاه بوی زننده و بدی دارد و به همین علت به ان بوگندو گویندکه به عنوان پماد نیز از ان استفاده میشده .این مرهم برای زخم التیام بخش بوده و درمان کننده موثری و قوی به شمار میرفت .علاوه بر این بوته های مختلف و بیشماری در منطقه سردسیر رشد میکنند که عمده پوشش گیاهی و علوفه ای زمین را در این سرزمین تشکیل میدهد.از گیاه گون کتیرا و گزانگبین با ارزش و مفید حاصل میگردد. امروزه مردم با توجه به سختی عمل جمع اوری گزانگبین و کتیرا به این محصول با ارزش و پردرامد بی توجه هستند.  و از این گیاه مفید و پربها استفاده نمیکنند.

انبوه گون در کوهستان های در چهارمحال (شهرکرد) که درامد خوبی برای مردم منطقه میباشد که این خود با عث ایجاد درامد از طریق راه اندازی سایت در شهرکرد و فروش ان ان به سایر مناطق ایران را دارد.

وجود گیاهان گلدار این منطقه محل مناسبی برای پرورش زنبور عسل وزنبور داری است .

قبل از قانون تخته قاپور و سکونت اجباری بیشه درخت بید و کبوده به صورت امروزی در منطقه سردسیر وجود نداشته .تنها درختان موجود در منطقه سردسیر نوعی درخت بید وحشی به نام جرگ در حاشیه زاینده رود و درختان کم ارطفاع گز در تنگ گزی در کناره های رود گزی میباشد که به صورت بیشه های انبوه سرتاسر این دو رود را در بر میگیرد. که خاصیت دارووی دارند. پس با وجود این گونه پوشش گیاهان دارووی در منطقه میتوان به فکر راه اندازی یک وب سایت دارویی جهت فروش این گیاهان باشیم.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *